Најголем хотел во свет – има 10 000 соби а никогаш немал ниту еден гостин (Фото)


Комплексот кој е замислен како луксузно одморалиште со капацитет од 20.000 гости, бил дел од нацистичкиот проект „Сила преку радост“ која имала за цел да им обезбеди на германските работници рекреативни содржини преку кои истовремено би се ширела нацистичката пропаганда.

prora-riga-hotel-06Најголемиот хотел на светот се наоѓа на островот Рига, има 10.000 соби и се протега речиси 5 километри долж брегот на Балтичкото море. Иако овој комплекс е изграден пред 70 години, никогаш немал ниту еден гостин.

Поради гигантската структура на градбите, локалните жители ја викаат Прора „Колосот“. Целиот хотел е напуштен и денес, освен еден мал музејски простор и дискотека. После години расправање за тоа дали треба да се искористи ова здание, одлучено е да се претвори во модерно одморалиште.

Идејата е во Прора да се направат стотина апартмани, како и кафулиња, дискотеки, спортски сали и базени.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1