НАЈГОЛЕМАТА ТАЈНА: Еве зошто докторите никогаш не се виновни за смртта на пациентите


Дека колегите во здравството меѓусебно се штитат и кога станува збор за вештачење е јавна тајна во Србија.

Пред меѓусебната заштита на колегите во здравството, на судовите им се врзани рацете а единствен начин да се казни доктор е да се најдат директни причини за смртта на пациентот.lekar-sud

Смртта на пациентот поради несовесна работа на докторот е честа појава во Србија, луѓето со неадекватно лекување го губат животот во рацете на стручните лица, а за тоа никој не одговара.

Досегашната пракса покажува дека судењата кои се против лекарите и здравствените установи се одолговлекуваат со години, изречените казни се минимални, судењето е немоќно.

Најголемиот проблем кога се во прашање грешките на лекарите кои завршуваат со смрт на пациентот е објективно во вештачењето. За време на судењето голема улога имаат и резултатите од обдукцијата кои ги прават секако лекарите. Општо е познато дека тие меѓусебно се штитат. Кога ќе се направи објективно вештачење, се останато е формално, вели адвокат Тома Фила за српски Телеграф.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1