Сослушан докторот кој го лекуваше малиот Раденко кој умре од сепса – Еве што вели!


Докторот Добривоје Бојаниќ, кој му ставил гипс на малиот Раденко Никодиновиќ (8) во Лозничка болница е сослушан денес.

Како што српски Курир дознава тој дал изјава во присуство на тужителот кој го испрашувал.df4h5ft254fj-81583

Исто така според неофицијални информации, сослушани се и неколку лекари кои биле врзани за овој случај.

Министерството за здравство Златибор Лончар изјави денес дека екстерната комисија утврдила за време на лечењето на 8-мо годишното дете во Лозничка Општа болница не е испочитувана процедурата и побарал смена на директорката на болницата.

Да потсетиме, Раденко ја скршил раката на 1 октомври, за време на пад од лизгалка, по што му е ставен гипс во болница во Лозница. Раката почнала да му отекува, а родителите неколку пати оделе кај лекарот кој ги враќал дома.

Тој бил префрлен во Институтот за мајки и деца во Белград, но починал во неделата на 9 октомври, од сепса.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1