Најзагадени градови во Европа – Сараево па Скопје и Тетово


Босанскиот главен град Сараево е најзагадениот град во Европа, со годишна концентрација на отровни честички (ПМ10) поголема од 372 микрограми на кубен метар.

sarajevoНа мапата што ја објави британскиот весник „Гардијан“, Сараево е единствено означено со црвена точка, иако на истокот на Европа има уште градови со загаден воздух.

Виолетовите точки кои означуваат концентрација на ПМ10 поголема од 100 микрограми на кубен метар, од поголемите градови имаат Скопје и Тетово во Македонија, додека во градовите со концентрација на отровни честички поголема од 75 микрограми на кубен метар спаѓаат Софија, Пловдив, Плевен, Битола, Велес, Кочани, Солун, Темишвар, Ласи, Краков, Рибник, Едрене…

Макфакс

sarajevo

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1