Направил сметка од 65.000 денари во македонски хотел и избегал


СВР Тетово поднесе кривична пријава против 31-годишниот А.В. од село Стримница, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“.

Во периодот од 06 до 21 јуни 2017 година, пријавениот престојувал во хотел на Попова Шапка, каде направил сметка во износ од 65.190 денари. Кога на 21.06.2017 година, сакал да замине од хотелот, се обидел со швајцарска картичка да му плати на рецепционерот за престојот, меѓутоа трансакцијата била неколку пати одбиена, по што пријавениот му рекол на сопственикот на хотелот дека ќе оди до Тетово да земе пари, а како гаранција ќе му ги остави македонската и швајцарската лична карта, на кое истиот се согласил.

За кратко време двајцата тргнале во правец на Тетово и се договориле оштетениот да го чека пријавениот кај “Прима Центар“, при што на сопственикот на хотелот му оставил како гаранција рачен часовник, меѓутоа истиот не се вратил на договореното место, по што случајот бил пријавен во полиција.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1