НАСА објави нов крај на светот – на 5 февруари 2040 година


НАСА објави изјава дека по 30 години Земјата може да исчезне во судир со гигантскиот астероид 2011 AG5.

3 end-of-earthСе претпоставува дека датумот за крајот на светот е 5 февруари 2040 година, а научниците зборуваат за висока веројатност за катастрофа – 1:625.

Судирот на астероидот со Земјата ќе доведе до смрт на милиони луѓе, но човештвото нема да исчезне целосно. За пример астрономите го земаат судирот со 4-километарскиот астероид за кој се смета дека довел до смртта на диносаурусите. Во моментов стручњаците можат да ја кажат само приближната големина на астероидот 2011 AG5.

Попрецизни податоци ќе има после неколку години, бидејќи небесното тело ќе биде погодно за набљудување место дури после до 2016 година, пишува електронското издание MIGnews.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1