Не чека лута зима – Крушата роди два пати


Необичен природен феномен со случи во Благај. Крушата која се наоќа во градината на една жена процветала втор пат годинава. Според старото предание оваа појава навестува дека ни престои многу студена зима. Малку кој се надеваше дека октомври и ноември ќе бидат толку топли и ведри во Босна, Просечната температура во првата половина од ноември е повисока од повеќегодишниот просек, што се одрази на вегетацијата.Picture 015

-Велат дека се случувало и порано овошките да процветаа по два пати, но плодови не се појавувале. Постарите соседи велат дека тоа е знак дека зимава ќе биде многу студена и снежна, вели Едина Мехмедспахиќ од Благај.

Меторолошката станица во Босна потврди дека на три мерни станици во Бихаќ, Сански мост и Дрвар се измерени највисоки ноемвриски температури, што не е случај уште од 1977 година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1