Не чекаат студени зими – времето се поремети


Арктикот се топи со неверојатна брзина, научниците велат тоа ќе има сериозни последици за временските услови во Европа и САД.

Според некои прогнози Арктикот би можел да остане без мраз до 2080 година, а најмрачните сценарија велат дека тоа ќе се случи и многу порано.
Најверојатно е дека рекордното топење на арктичкиот мраз ќе предизвика екстермни зими. Големите намалувања на ледените површини ќе влијаат на ветровите кои управуваат со временските услови во Европа.

Во тек се нови сериозни истражувања. Невобичаени студови се забележани во 2010-та и 2011-та година кога силните снежни бури зафатија делови од Европа и од источниот брег на САД. Лошата вест е што топењето не запира, а според

Едмонд Хансен од норвешкиот поларен институт  овогодинешното топење е најголемото во последните 1. 500 години.

fakulteti.mk

Tags: , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1