Не помина предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за амнестија на крвавиот четврток


Пратениците со 50 гласа против не изгласаа да се расправа за предлог законот за амнестија на лицата обвинети, осомничени и осудени за собраниските настани од 27 април, предложен од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Никола Мицевски, кордонатор на ВМРО-ДПМНЕ, потсети дека предлогот на закон за амнестија по скратена постапка е доставен пред неколку дена, а дека спротивно на законските прописи, собранискиот спикер Талат Џафери не го предложил за дневниот ред на денешната седница.

– Сведоци сме дека седум, осум закони поминаа по скратена постапка денеска, иако информациите за нив ги добивме предмалку – реагираше Мицевски потсетувајќи на интенциите за политичко помирување иницирано од премиерот Зоран Заев.

Тој порача дека поддршката на овој закон е во насока на помирување, а во спротивно ќе значи дека сѐ било политикантство и играње со нечии судбини.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1