Не се Геј, не се ни знаат, а венчани уште во 93 – не им даваат поништување


gay2

Жером и Ален Марсел од Франција официјално биле венчани во 1993 година иако никогаш во животот не се сретнале
Во своја репортажа телевизијата “Франс 3“ наведува дека првиот геј брак во Франција е склучен уште 1993 година кога службеникот на општината Клермон-Феран, во централна Франција, случајно го склучил бракот меѓу Жером и Ален Марсел.
Прв за бракот дознал Жером кога во 1996 година дошол во општината за да извади извод од матична книга на родени.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1