Неделна анализа – Вистинска есен, пад на температурите, од петок и дожд


Во Македонија во вторник по студеното утро, во текот на денот ке биде претежно сончево со локална облачност, ветровито и свежо.

Ке дува доумерен  југоисточен , а во западните предели ке дува засилен југозападен и западен ветар. Утринските температури од -3°C до 8°C, а максималните дневни ке се движат од 13°C до 23°C.

Во Скопје во вторник ке биде претежно сончево со локална облачност, ветровито и свежо. Ке дува доумерен југоисточен ветар. Утринската температура од 4°C, а максималната дневна ке достигне до 20°C.

Во среда претпладне ке биде умерено облачно со повремени сончеви периоди, попладне разведрување и ке преовладува претежно сончево време со локална облачност. Ке дува засилен северен и северозападен ветар, а во западните предели ке дува засилен североисточен ветар. Поради облачноста во утринските часови, утринските температури ке бидат во пораст па ке се движат од 4°C до 13°C, а максималните дневни температури ке се движат од 17°C до 26°C.

Во Македонија во четврток по свежото утро, во текот на денот ке биде претежно сончево и потопло. Слаб променлив ветар, а во западните предели ке дува слаб западен ветар. Утринските температури од 3°C до 13°C, а максималните дневни температури ке се движат од 18°C до 26°C.

Во петок претпладне ке биде претежно сончево со локална облачност, попладне потполно наоблачување кое ке донесе и можност за локални врнежи од дожд претежно во западните и северозападните предели. Ке дува засилен југоисточен, а во западните предели ке дува засилен југозападен ветар. Утринските температури од 4°C до 14°C, а максималните дневни температури ке достигнат до 18°C односно до 27°C.

Во сабота и недела ке биде умерено облачно и нестабилно со врнежи од дожд и ветровито. Ке дува засилен југоисточен а во западните предели ке дува засилен југозападен ветар. Утринските температури ке се движат од 8°C до 16°C, а максималните дневни температури ке достигнат до 16°C односно до 25°C.

weather4all

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1