Нема мрдање – затворениците од Гвантанамо ќе добијат чип – нема бегање


Владата на затворениците од Гвантанамо им вградува чипови пред да бидат ослободени, технолонија која најпрвин била тестирана на војниците на САД, наведува еден воен извор.

Саудискиот крал Абдуках во 2010-та година ја замолил администрацијата на Обама на затворениците кој што ќе бидат ослободени да им бидат вградени чипопви, за тоа како полесно би се надгледувало нивното движење, се наведува во документите објавени на Викиликс, а по се изгледа Пентагон се согласил на тоа.

bio-čip-RFID

-Станува збор за програм кој првобитно беше изведен на нашите војници кои за тоа доброволно се пријавија, истакна еден маринец, а информацијата исто така се поклопува и со други извори. „Бев млад и глуп и потпишав некои документи, мислејќи дека ќе направам нешто посебно“.

Маринецот наведува дека овие чипови се навистина многу мали.

-Чипот се поставува во телото, каде за негово вадење потребна би била хируршка интервенција, додава тој. „Тоа не е нешто што со нож можете да го извадите од рака“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1