Нема промена на работното време на кафичите


Угостителските објекти кои се наоѓаат во стамбени згради ќе продолжат да работат како и до сега, односно до 24 часот, а во деновите петок и сабота, како и за државни празници до 1 часот по полноќ.kelner konobar kafic

На генералното собрание на ЗЕЛС, градоначалникот на Скопје Коце Трајановски ги демантираше најавите за скратеното работно време на угостителите, со образложение дека ова било само предлог на станарите, на состанокот во советот на градот, кој не бил вметнат во новите измени на Законот за угостителска дејност.

Најпогодени од зголемената бучава и со најмногу поднесени поплаки се граѓаните кои живеат во урбаните градски средини. Во текот на 2014 година до МВР има поднесено 714 барања за поведување прекршочна постапка за нарушување на јавниот ред и мир.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1