Неверојатни слики од Чиле – падна снег, жителите во чудо (Видео)


Едно лице загина, а две се повредени, додека пак 300.000 луѓе останаа без струја и греење во Сантијаго, кој е под снег, што ретко се гледа во престолнината на Чиле.

Метеоролозите соопштија дека ова се најголеми снежни врнежи во Сантијаго од 2007 година. Снежната покривка е меѓу 53 и 5 см.

Децата првпат уживаа во снегот и игрите со него како и зимските спортови.

-Падна снег и се чувствува магична атмосфера овде во Бели (населбата Белависта) и во останатите делови од Сантијаго. Ова никој не го очеквуаше, рече еден од жителите.

Инаку човекот кој настраа е работник кој загинал обидувајќи се да го исчисти мразот, а двајца се повредени кога ги удрила струја од жица која паднала, соопштија официјалните лица.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1