Неверојатно: Дрво кое крвари ако го пресечете


Станува збор за дрво наречено „Африканско крваво дрво“, кое лачи црвен сок многу сличен на крв. Штом пресечете некоја гранка, почнува да тече црвена течност.drvo-krv

Многу африкански култури го сметаат овој сок за магичен, но и лековит, меѓутоа, од ова дрво се прави и многу квалитетен мебел, поради што му се заканува истребување.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1