Неверојатно: Оваа сијалица свети дури 113 години!


Колку пожарникари се потребни за да се смени сијалица? Во пожарната станица во Ливермор, Калифорнија, одговорот е ниту еден, дури преку еден век.Lightbulb_1921167a

Скромната 60 ватна сијалица, направена од Shelby Electric Company дури во далечната 1901 година, сеуште виси во пожарната и замислете, суште свети.

Инаку, најблиску до нејзиниот „живот“ е уште една сијалица Palace Bulb, која е стара 106 години и свети во Stockyards Museum во Фортворт, Тексас.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1