ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Изрешетале новинар затоа што бил проруски ориентиран


46-годишниот Олег Бузина, од Украина кој е познат новинар и човек кој се смета за проруски ориентиран писател, бил изрешетан вчера пред влезот во зградата во која живеел во главниот град на Украина, Киев.buzina1

Бузина бил погоден со четири куршуми од огнено оружје истрелани од автомобил во движење, а еден од куршумите го погодил во глава.

Имено, тој ја подржувал федерализацијата и двојазичноста во Украина, а западните медиуми пишуваат дека бил проруски настроен.buzina

Инаку, убиството на Бузина е второ кое се случило во Киев, во период од 24 часа. Претходно беше убиен и Олег Калашњиков, поранешен пратеник и член на партијата на чие чело некогаш бил Виктор Јанукович.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1