Невремето направи хаос во Охрид


Невреме проследено со силен ветер и дожд вчера попладне го зафати и охридското крајбрежје. Во автокампот Љубаништа, кај Свети Наум, уништени се дел од приколките и шаторите, ветрот корнел гранки и дрвја.

фото: ОхридПрес

За среќа нема повредени во бесото невреме.

Од Центарот за управување со кризи информираат дека од силното невремето уништен е и автокампот Крани.

„Невреме со силен дожд и ветер го зафати село Крани и автокампот, како и Претор и Наколец. Од невремето има паднати дрвја, бандери и во прекин е електричната енергија. Во автокампот има паднати дрвја врз камп приколки и истите се оштетени. Луѓето кои престојувале во нив се згрижени кај соседите. Нема повредени. Од невремето зафатени се и селата Долно Дупени, Сливница и Љубојно. Во село Љубојно има паднати дрвја од кои има оштетена куќа и автомобил, а во село Наколец паднато дрво го препречило локалниот пат кон ова село“, информираат од Центарот за управување со кризи, пренесе СДК.МК.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1