Незабележано во историјата: Виена со високи температури до 20 степени


Топол ветер кој ја зафати Австрија предизвика пораст на температурите на воздухот што не биле забележани во овој период од годината. во покраината Форарлберг биле измерени 19 степени Целзиусови

 toploten bran

Во престолнината на земјата Виена се очекува денеска температурата да достигне 20 степени, а во планинските делови на Тирол, односно Салцбург температурата би можела да достигне до 23 степени.

Топлото време ќе биде проследено и со силни ветрови кои на некои места ќе достигнат и до 170 километри на час.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1