НИ СЕ ЗАКАНУВА ЛЕДЕНО ДОБА: За 15 години не очекуваат „неиздржливо ладни зими“


Нашата планета е 15 години оддалечена од „мини леденото доба“ кое може да предизвика неиздрживо студени зими во кои може да замрзне реката Темза, предвидуваат научниците.sibir selo najladno1

Истражувањата покажале дека температурите, поради промените би можеле драстично да се намалат до 2030 година.

– Соларната активност ќе падне за околу 60 отсо – вели професорката Валентна Заркова. Резултатите предвидуваат дека ќе има услови како оние кои биле во доцниот 17. век.

Во период од 2030-2040 година во атмосферата може да се судрат два различни климатски бранови кои ќе влијаат на целата клима.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1