Никако да ја сушите облеката на радијатор – болести кои се добиваат токму од ова!


Доаѓа зима, а облеката најлесно се суши на радијатор. Меѓутоа, тоа не е добра идеа, откријте зошто

Шкотски истражувачи од Архитектонскиот факултет во Шкотска заклучиле дека многу домови имаат премногу влага, а причина за тоа е сушењето на облеката во домовите.susenje obleka perenje

Три четвртини од стотина испитани домови имале влага и мувла. Ваквиот воздух предизвикува појава на астма и слични алергии, особено кај децата.

Тоа го зголемува количеството на влага, а подоцна доведува до проблеми со дишните патишта.

Луѓето гледаат како да ги искористат повеќе радијаторите и останатите грејни тела во текот на зимата, а не размислуваат дека е неопходно и проветрување во текот на тие денови.

Најдобро е да се најде соодветен празен посебен простор во кој ќе може да се суши облеката доколку надвор времето е ладно.

Симптоми за инфекција на дишните патишта од влага и мувла вклучуваат кашлање, непрекинат замор, иритација на очите, грлото и кожата, главоболки и мачнини.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1