Никако „Јапoнки“ летово – еве што им прават на нозете


Популарните ,, јапoнки,, се поопасни и од високите потпетици – предупредуваат лекарите.

cro-zenske-japanke-1586472_1024x768

Можат да предизвикаат сериозни болки во стапалата, а и ризикот да бидете навистина повредени као некој ве нагази или се удрите во текот н одењето е многу поголем.

Подлогата од сунѓер не нуди никаква потпора за стапалата

Јапонките можеби се меки и удобни, но вашите стопала порано или подоцна заршуваат премногу напнато во предниот дел, бидејќи не нудат никаква подлога на глуждот. Таквата позиција на стапалата со време почнува да им создава проблеми на петите, прстите и стапалата.

japanke_ff

Ризиците од повреда се дупли со овие обувки. Имено тенкиот ѓон слабо ги апсорбира ударите. Обидете се само да одите по нерамен терен со овие обувки ќе видите веднаш на што се мисли. Секој камен ќе го чуствувате како да ве боде дирекно во ногата.

Мускулите и тетивите работат прекувремено

,,јапoнките,, се премногу лесни, не и даваат на ногата доволна поддршка бидејќи ногата се држи само на едно каивче. Затоа и ногата без да забележите е постојано напната.

Се обидува да се одржи на тоа едно врвче. Тоа дополнително ја оптеретува ногата и мускулите, но и грбот поради лошото држење додека одите на овие лесни обувки.

Рамната пета ја напрега ахиловата тетива

Експертите тврдат дека обувките со благо повишена пета е идеална за задравата ахилова тетива. Како што превисоките потпетици со текот на носењето стануваат штетни и оние кои целосно се рамни прават непотребно напрегање.

japanke-3

Нема потпора за глуждот

Носењето јапонки е причина број еден поради што на лето се зголемува бројот на шинати зглобови.

Болка во колковите и долниот дел на грбот

Носењето јапонки во текот на подолг временски интервал, го менува начинот на кој одиме така што постепено ни се скратува чекорот, што може да биде пресудно за колковите и грбот.

Уште едн причина плус зошто се нездрави овие обувки за лекарите е и сонцето. Со овие обувки ногата е најизложена на сочевите зраци.

Исто така не се препорачува нити да возите со овие обувки. Лесно можат да испаднат, да се лизнат. Лекарите велат со сигурност погојазните лица треба да се држат настрана од овие обувки.

BabinLek.com

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1