Никако не легнувајте пред полноќ: Важни обичаи за Велигден


За Велигден постојат неколку обичаи кои треба да ги почитувате.

Треба да се стане рано, а да не се легне пред полноќ. Ако легнете порано тоа значи дека со наредниот Велигден ќе ви помине годината поспано.

Наутро може да се измиете со вода во која ќе чувате едно црвено јајце и босилек.

Децата се мијат со црвено јајце.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1