Ниски температури: По десет години замрзна Дојранското Езеро (Фото)


Замрзна крајбрежјето на Дојранското Eзеро. По повеќе од десет години, повторно ниските температури создадоа покривбка со мрааз, која годинава зафати површина од 100 до 200 метри од брегот на езерото со дебелина од 2-5 сантиметри. Дојранчани велат дека поради топлата клима, да се види Дојранското Eзеро под мраз е реткост, јавува МТВ.

Foto - MTV

Foto – MTV

Стручните лица велат дека пред дванаесетина години било замрзнато цело езеро и тоа скоро дваесет дена со дебелина на мразот од 50 сантиметри. Ноќеска, стивнувањето на ветерот при експтемно ниски температури за Дојран од минус 7 степени влијаело на создавање на мразот.

Инаку нивото на водата во Дојрнското езеро е искачено на плус 70 сантиметри што е највисока кота од 1988 година по што следуваше еколошката катастрофа и празнењето на водата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1