Ниту еден одобрен азил за баратели од Македонија


Бројката на баратели на азил од Македонија и од Србија во Германија значително опадна во ноември.

ilegalciОд актуелната статистика на Сојузното министерство за внатрешни работи на Германија произлегува дека од Македонија азил побарале 497 лица, наспроти 1351 во октомври. Од Србија имало 1306 лица кои побарале азил, а во октомври биле 2673, пренесува Дојче веле.

На барање на германскиот министер за внатрешни работи Ханс-Петер Фридрих, Сојузната служба за миграција ја забрзала постапката за оценување на барањата за азил на помалку од десет денови. Податоците од статистиката потврдуваат дека мотивите на барателите се пред се’ од финансиска природа, оти со ова значително се намалуваат парите за помош за наводните азиланти.

Поради прекраткиот престој во Германија, за засегнатите веќе не е интересно да бараат азил само од економски причини, оцени министерот Фридрих.
Во ноември биле решени 4395 барања на државјани на Србија, 2353 на азиланти од Македонија и 1231 од Босна и Херцеговина. Во ниту еден случај не е констатирано исполнување на условите и не е одобрен ниту еден единствен азил.

Mia

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1