Низ Македонија на времето се патувало со камили (Фото)


Со тоа што во 19 век Македонија ја поврзувала Европа со Блискиот и Средниот исток, како и Црното Море и Јадранот, низ нашата земја се увезувала и извезувала стока, воглавно со добиток. Пред да се изгради железницата, единственото транспортно средство биле коњот, камилата и магарето.

Секако, коњите биле вообичаениот добиток што трговците го имале, меѓутоа нивната главна конкуренција биле камилите кои иако бавни лесно ги поднесувале патиштата.

Повеќе фотографии на Факултети – Линк до галеријата.

kamili3

kamili2

20140120-vremeto-koga-kamilite-patuvale-niz-makedonija-m

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1