Нов изглед на банкнотите од 100 и 200 евра (ФОТО)


Европската централна банка утре ќе ги пушти во оптек редизајнираните банкноти од 100 и 200 евра.

Овие банкноти се последните во низата кои се редизајнирани после оние во апоени од пет, десет, дваесет и педесет евра, со оглед на тоа дека банкноти од 500 евра веќе нема да се штампаат.

Сите банкноти од серијата “Европа” имаат подобри дизајни и подобри елементи за заштита од банкноти од првата, серија А, која ќе продолжи да биде во оптек, паралелно со новите банкноти

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1