Нов закон: Работниците кои одат на пауза ќе земаат помала плата


Предлогот на новиот закон за работни односи во Србија, кој се уште е во фаза на јавна дебата почна да ја бранува јавноста.sleeping work
Во насока на прилагодување на законодавството кон она на Европската Унија владата размислува да го прифати предлогот на работодавците кои бараат укинување на платените паузи за ручек како и трошоците за превоз.
Тоа практично би значело дека оние кои одат на пауза ќе земаат помала плата.
Во Македонија работниците се уште имаат право на пауза и таа им е платена од работодавецот. Покрај тоа, македонските работници добиваат и регрес за годишен одмор кој лани беше во износ од најмалку 8500 денари.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1