НОВА СКОПСКА АТРАКЦИЈА: Прошетка по краците на крстот на Водно за 1 минута


На Милениумскиот крст монтиран е нов лифт и со тоа, објектот е влезен во завршна фаза, односно на истиот се привршуваат работите околу инсталирањето на изолацијата и партерниот дел, вели за КУРИР директорот на ЈСП-Скопје Игор Јанушев.

Лифтот е набавен од „СОДИМАС“-Франција и ќе биде сервисиран од страна на производителот.krst vodno

-Во блиска иднина се очекува лифтот да стапи во функција, кој ќе има можност да ги превезува посетителите до самите краци на крстот, од каде што во присуство на официјални лица, ќе можат да се движат по нив. Времетраењето на возењето би било од 50 – 60 секунди, носивоста на кабината ќе биде до 800 килограми или до 10 лица, додава Јанушев.

Оттука на посетителите ќе им се овозможи прекрасен пејсажен поглед кон Градот.

Во склоп на самиот комплекс на Милениумскиот крст е предвиден и ресторан, кој ќе биде лоциран на базичниот дел на објектот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1