Новата принцеза доби име – еве како ќе се вика ќерката на Кејт и Вилијам


Два дена откако се роди, ќерката на војводата и војвотката од Кембриџ доби име – Шарлот Елизабет Дајана.

vilijam i kejt

Се смета дека Вилијам и Кејт го одбрале името Шарлот како женска варијанта на името Чарлс, во чест на таткото на Вилијамс, принцот од Велс.

Освен тоа Шарлот има долга историја во кралското семејство, со оглед дека тоа име го имала . Исто така тоа е средно име на сестрата на принцезата Кејт, Пипа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1