Обама: Ќе ги уништиме терористите на Исламската држава


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД имаат цел да ја уништат џихадистичката група Исламска држава, за да повеќе не биде закана, не само по Ирак туку и по регионот и САД.Screenshot_9-572x320

Како што пренесе британски„ Телеграф“, Обама при вчерашната посета на Естонија изјави дека САД нема да дозволат припадниците на ИС да ги исплашат, туку ќе изградат коалиција која ќе ја уништи оваа група. Неговата изјави следи откако САД ја потврди автентичноста на видео снимката, на која рипадници на ИС го убија новинарот Стивен Сотлоф.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1