Обид за атентат на премиерот на Финска


 

Обезбедувањето на премиерот на Финска, Јурки Катаинен спречи обид за атентат врз него.  

Маж со нож во раката се обидел да го пробие кордонот околу премиерот за време на предизборен митинг во градот Турку во северозападниот дел на државата. Напаѓачот е приведен, а премиерот е не е повреден. Владин портпарол не даде детали за напаѓачот и за мотивите за нападот, јави МИА.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1