Објавени тајни снимки на Тачи – ,,пцуе,, и навредува на нив? (Видео)


Косовските медиуми објавија текст и снимки од прислушуваните разговори на највисокиот функционер на владејачката Демократска партија на Косово, Хашим Тачи.Мисијата ЕУЛЕКС соопшти дека аудио снимките се дел од судски процес и се предадени на адвокати од одбраната и Окружниот суд во Приштина. ЕУЛЕКС не прецизира за какво дело станува збор и кој е вклучен во него.
Аудио снимките се појавија на сервисот „ЈуТјуб“ во четвртокот, што мисијата на ЕУ во Косово ЕУЛЕКС го оцени како сериозни кршење на довербата.

Косовската Влада предводена од премиерот Хашим Тачи, го осуди објавувањето како „скандалозно“, а прислушувањето на телефони како „илегално“.
Што има на снимките – според косовските медиуми малку пцуел и навредувал – се слушал зборот кучиња.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1