Од кој ќе купувате струја: Морате да се одлучите до 15 ноември


Последниот рок за избор на снабдувач со струја за 630.000 домаќинства е 15 ноември, до кога треба да имате потпишан договор со компанијата што ќе ја избрете да ве снабдува со струја.

strujaГраѓаните можат да изберат да ги снабдува со струја ЕВН, или еден од лиценцираните снабдувачи со електрична енергија во земјава.

Листата можете да ја најдете на веб страната на Регулаторната комисија за енергетика.

Ако после рокот не донесете одлука, ќе добивате струја од регулираниот пазар на електрична енергија од „снабдувачот во краен случај“, кој во земјава е ЕВН Македонија и ќе плаќате цена на струјата која ќе ја определи Регулаторната комисија за енергетика.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1