Одеса во пламен, 38 загинати


По судирите помеѓу украинските безбедносни сили и про-руските активисти во Славјанск, немирите се проширија и во Одеса, каде околу 1.500 радикални приврзаници на киевските власти и навивачи на локален фудбалски клуб се судриле на плоштадот во центарот на градот.

odesaGori-620x320Младинци вооружени со синџири, стапови и штитови се обиделе да одржат марш низ централните улици на градот скандирајќи „Смрт за непријателите” и „Русите на нож”, а по нив тргнала колона од активисти на организацијата „Куликово поле”, која обвинува за узурпирање на власта во Украина и се залага за референдум за федерализација на земјата и признавање на рускиот јазик за официјален.

Судирите се прошириле и биле фрлени и „молотови коктели”.

Најмалку 38 антивладини активисти загинале во пожар во синдикална зграда во Одеса. Зградата ја запалиле антируски радикали.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1