Огромен астероид ќе ja помине земјата на 31 мај


Asteroid headed for Earth

На 31 мај покрај земјата ќе прелета астероидот 1998 QE2, кој е долг 2,72 километри, објави весникот Лос Анџелес Тајмс.

Научниците не знаат од каде доаѓа монструозната вселенска карпа, која беше откриена од астрономите пред 15 година.

Добрата вест за луѓето е дека 1998 QE2 ќе помине на околу 5,7 милиони километри од нашата планета.

Научниците ќе го следат кога минува крај земјата, со надеж да најдат повеќе информации за потеклото и составот на астероидот. Тој ќе биде набљудуван од антените на Дип Спејси во Голдстоун, Калифорнија и опсерваторијата Аресибо во Порторико.

Експертите ќе можат да внимаваат на вселенската карпа од 30 мај до 9 јуни.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1