Огромен број на златници пронајдени во гробница стара над 2.000 години


На кинеските гробишта Хаихункоу во Нанчанг, археолозите откриле огромно богатство – околу 20.000 златници и предмети стари повеќе од две илјади години, за кои е невозможно да се процени нивната пазарна вредност.zlatnici-vo-grobnica

Се претпоставува дека гробот во кој е пронајдено златото му пропаѓал на Лу Хеу, внукот на моќниот цар Ву од Хан, кој владеел со Кина од 141 до 87 година пред новата ера.

Археолозите го истражуваат ова подрачје во главниот град на југоисточната кинеска провинција Јианкси во последните пет години и го сметаат за најсочувана кралска гробница на династијата на Западен Хан.

Досега се откриени повеќе од 10.000 предмети од бронза, сребро и злато со важна културно-историска вредност.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1