Огромни праисториски пингвини пронајдени на Антарктик (Видео)


giant_penguin_fossilЕдна група аргентински палеонтолози открија фосилизирани остатоци од пингвин висок над два метри, кој е најстариот егземплар и дека тој живеел пред околу 34 милиони години, информираат локалните медиуми.

Каролина Акоста, од музејот во Ла Плата, за новинарите изјави дека според пресметките е откриен најдобро сочуван скелет на голем пингвин, многу поголем од оние до сега познати царски пингвини од 1,2 м. Научниците објаснија дека откривањето беше овозможено со помош на аргентинската палеонтолошка експедиција кои го открија скелетот на животното во целост, и кој ќе овозможи да учат за неговата анатомија во детали.

pingvin praistoriski

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1