Декодирањето телефони веќе е кривично дело во Америка – казна 5 год затвор


prisluskuvanjeДекодирањето на телефонот стана опасна работа во САД по усвојувањето на законот со кој се забранува да се „отклучи“ телефонот. Колку пати сте посакале да имате некој во САД кој ќе ви донесе евтин iPhone, со некои од тамошните локални мобилни мрежи.


Ова изгледа дека не е само сон на земјите кои се гледаат себеси како „пусто андроидско“, туку и како профитабилен бизнис за голем број на Американци.
Законот кој беше донесен, предвидува до пет години затворска казна и глоба од 500,000 долари за секој кој ќе го декодира телефонот. А сите оние кои ќе го повторат делото, можат да очекуваат казна до10 години и глоба од милион долари.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1