Орбан прогласи победа: Освоивме толку многу што може да се види од Месечината


Унгарскиот премиер Виктор Орбан прогласи победа на денешните парламентарни избори.

Во својот говор, Орбан рече дека „изгледа прилично добро, можеби никогаш подобро“.

„Ова е голема победа. Освоивме толку многу што може да се види од Месечината, а секако и од Брисел“, рече Орбан.

Според првичните резултати, владејачката партија Фидес на премиерот Орбан има убедлива предност пред обединетата опозиција.

Резултати од 74,52 проценти од обработените избирачки места:

Фидес: 54,45 проценти
Обединети за Унгарија: 33,72 отсто
Движење на нашата татковина: 6,40 отсто

Состав на Парламентот:

Фидес: 135 пратеници
Обединети за Унгарија: 57 пратеници
Движење на нашата татковина: 7 пратеници
Во Будимпешта се гласаше во 3.154 избирачки места и 23 области, јави агенцијата МТИ.

Кандидат на опозицијата за премиер е Петер Марки-Зај, кој во моментов е градоначалник на Ходмезевашархел, град во јужна Унгарија.

Коалицијата Обединети за Унгарија, која обединува шест опозициски партии со широк политички спектар – од либералите, преку центарот, до десното крило, ги здружи силите за да ја собори десничарската Фидес.

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) испрати мисија за набљудување на изборите во Унгарија, вклучувајќи 18 долгорочни набљудувачи и 200 други на денот на изборите.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1