Османи: Од вечерва албанскиот јазик е службен во Македонија


Вицепремиерот Бујар Османи во вечерашното гостување во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 изјави дека Талат Џафери го потпишал Законот за јазици и очекуваме вечерва или утре да се објави во Службен весник.

Со ова албанскиот јазик станува службен јазик во Македонија. Тоа значи дека, албанскиот јазик ќе се употребува како втор официјален јазик во Македонија.

Бујар Османи за ТВ21 вели дека од утре спикерот Талат Џафери седниците кои се одржуваат во Собранието може да ги води на албански јазик.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1