Oстров полн зајаци – никој не знае од каде дошле (Видео)


Островот Окунишима, е преполн со зајаци а никој не знае од каде дошле. 

ostrov-na-zajaciОвој остров за време од 1929 па до 1945, не постоел на мапите и било место каде што се правеле експерименти со био-отрови, па на него се произведни повеќе од 60.000 тони отровен гас. Некои мислат дека тоа е причината за големиот број на зајаци, дека всушност се правеле експерименти врз зајаците, па кога го затвориле местото, едноставно, ги ослободиле сите преживеани зајаци во природата, кои без присуство на луѓето од почетокот, имале шанса да се размножуваат слободно. Некои па викаат дека неколку деца оставиле 8 зајачиња на островот, кој сами се размножиле толку многу.

Бркај работа

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1