Осудена на смрт зашто отворила Фејсбук профил


Фатоум Ал-Јасем била осудена на смрт според шеријатскиот суд во сирискиот град Ал Реваи затоа што отворила Фејсбук профил, што се смета за неморално однесување

fejsbukТаа била приведена од сириските милитанти од групата ИСИС, чиј суд смета дека членовите на социјалните мрежи заслужуваат иста казна како и за прељубниците.

Групата ИСИС, се следбеници на Ал-Каеда кои  контролираат делови од Сирија.

Бунтовниците кои се спротивставиле на владеењето на ИСИС се затворени без судење. Според правилата на оваа групација се забранува жените сами да шетаат без придружба на мажите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1