Oткриени необични гробови во Сибир (Фото)


Во повеќе од 10 гробови луѓето биле положувани во парови и со лицата еден кон друг, а некои дури се држеле за рака.

6824889-death-life-and-death-cemetery-grave-burial-electricityГробовите се стари 3 500 години и припаѓаат на бронзената доба. За прв пат научниците наоѓаат скелети погребани во парови.

По мислењето на некои научници, гробовите им припаѓаат на андроновската култура која живеела во вториот милениум пред нашата ера и која се наоѓала на територијата на Сибир.

Во тој период почнало формирањето на современиот облик на семејство. Можно е по смртта на мажот, жената да е убивана и погребувана заедно со мажот.

Научниците се надеваат дека ќе ја решат оваа загатка по ДНК анализата.

o-COUPLES-EMBRACE-900

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1