Ова денеска задолжително ИЗГОВОРЕТЕ го за оздравување на вашите блиски!


Денеска се празнува Свети апостол Филип. Свети апостол Филип потекнуваше од Кесарија Палестинска. Беше женет и имаше четири ќерки. Кога светите апостоли ги бираа ѓаконите во ерусалимската Црква, што требаше да се грижат за бедните и болните и да ги организираат вечерите на љубовта т.е. агапите, меѓу нив беше избран и Филип.

apostol-filip

А кога настана гонењето на христијаните во Ерусалим, тој се повлече во Самарија и таму го проповедаше Евангелието, и не само што го проповедаше, туку и го сведочеше со многу чуда, изгонување на демони и исцелување на болни. Го заврши овој живот мирно и во длабока старост и се пресели во радоста на својот Господ.

Денеска светот дава богатство и штити од напасти, затоа на денешен ден трба да се молите на Свети апостол Филип, да го моли милостивиот Бог да ги опрости гревовите.

Со реченицата: Апостоле, свети Филип, моли го милостивиот Бог да ни ги опрости гревовите на нашите души.

ЗаСе.мк

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1