Ова е девојката за која е напишан хитот „Zbog jedne divne crne žene“


Легендарниот хит  „Због једне дивне црне жене“ , Кичо Шлабинац го напишал по кратката врска со Мирјана Антовиќ, сега е позната како поранешна љубовница на  Мирослав Илиќ, која сега тврди дека со фолкерот го има синот Девин.

Овој југословенски хит настанал во далечната 1972 година и зборува за разделба.fplfprlgpethpalyrjytj-34283

Пејачот пред неколку години изјавил дека оваа песна му е автобиографска.

– Отидов на турнеја во Њујорк и таму запзонав една црнокоса девојка. Се заљубив како дете и секогаш во нашата професија доаѓа она најтешкото. Разделба. Но знам дека кога си одев во авионот многу патев. Во таа сребрена птица сите беа воодушевени од сонцето, а јас седев тажен и сам. Така и го направив овој текст. Стана најбарана бидејќи е  напишана искрено и од срце, изјавил тогаш пејачот.

Во продолжение слушнете го легендарниот југословенски хит…

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1