Ова е јачината на земјотресот кој ги разбуди скопјани


Земјотрес со магнитуда од 4,0 степени ги вознемири жителите на Скопје и околината утрово во 4.08 часот. Според Европската сеизмолошка опсерваторија, макросеизмичкиот интензитет бил од V степен, што значи дека тресело силно и подолго.

Епицентарот на земјотресот е на 15 километри источно од Скопје, во близина на Арачиново и Марино, на длабочина од 10 километри.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1