ОВА Е ЛИМУЗИНАТА НА ПУТИН: Може да издржи нуклеарен удар! (ВИДЕО)


Објавена е макета на новата руска суперлимузина, Марусје Л2, која ќе биде наменета за претседателот Владимир Путин.

0putin_620x0Оваа лимузина ќе биде тешка речиси еден тон, но за 4.2 секунди ќе достигнува брзина од 100 км. на час. Иако не се открива од каков материјал ќе биде изградена, се знае дека ќе се работи по техника како болидите на Формула 1 – што полесен, тоа побрз и посигурен.

Автомобилот, секако, ќе има авоматизиран кокпит кој ќе се изработува во најпознатата руска фабрика за часовници Денисов. Лимузината ќе биде блиндирана и ќе може да издржи и полесен нуклеарен удар. Стаклата ќе бидат затемнети и непробојни.

Автомобилот ќе се произведува во московската фабрика ЗИЛ.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1