Ова е најбогатото село на светот, секој жител има по минимум 100.000 евра (галерија)


Најбогатото село во светот се наоѓа во Кина. Станува збор за најбогатото село во Кина, Хуаксу, кое се нарекува себеси пример за социјалистичко село.img-297309-520x390

Сите жители на ова село се богати – со богатство од минимум 100.00 евра. Живеат во вили со по десетина соби, а возат луксузни автомобили како холивудските познати личности.

Хуаксу е оддалечено околу 135 колометри од Шангај, а во својата околина има преку 70 фабрики за челик, свила и електроника.Селото во оваа форма постои од 1961 година, по иницијатива на комунистичката партија во тоа време.Со помош на организирање на фармерите и вредната работа на жителите, селото набрзо се разви, а во неговата околина почнаа да се градат повеќе фабрики.Хуаксу за прослава на својата годишнина, го отвори новоизградениот Longxi International Hotel, облакодер висок 328 метри.img-297311-520x675 img-297308 img-297313-520x390 img-297312-520x394

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1