Ова е новиот бугарски премиер


05082014121004_georgi bliznaskiБугарскиот професор по право и поранешен социјалистички пратеник Георги Близнашки (57) е именуван денеска за вршител на должноста премиер на Бугарија
Нов министер за финансии ќе биде 49-годишниот Румен Порожанов, наведе во во изјава претседателот Росен Плевнелиев.
Преодната влада презема должност откако коалицијата предводена од Социјалистите поднесе оставка во крајот на јули.
Новата влада ќе ги подготви изборите закажани за 5 октомври.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1